Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike

Caktimi i pėrfaqesuesit

Gjatė udhėtimeve tė tij, Pejgamberi Mohammad  (savs) pėrcaktoj pėrfaqėsuesin e tij, por jo pas vdekjes sė tij? 

 Disa myslimanė, si sunitėt janė tė mendimit se profetit Muhamed (paqja qoftė mbi tė) nuk  zgjodhi nė mėnyrė eksplicite qė dikush tė jetė pasardhėsi i tij si kalif apo imam. Kėshtu, ata besojnė se ai e la vendimin Umetit. Sipas shiitėve, pamje tė tillė janė te gabuar. Ne kėtė drejtim ne mund tė numėrojmė shumė arsye, por nė kėtė artikull, ne po kufizojmė veten vetėm ne njė. 

Historia dėshmon, sipas tė dy burimeve te Shiiave dhe Sunive se profetit Muhamed (savs), ndėrsa ai ishte nė udhėtim, pėr shembull, apo ne njė betejė, ēdoherė zgjodhi pėrfaqėsuesin. Edhe nė qoftė se ai nuk u largonte nga qyteti, ai pėrdorte pėr tė pėrcaktuar pėrfaqėsuesin dhe posaēėrisht pėr vendet qė janė tė rrethuar nga muslimanėt, qofshin ata ne numėr te madh apo te vogėl. Kėto dispozita nuk janė bazuar nė mendimin e popullit, ata nuk kanė pas rėndėsi nė zgjedhje se pėrfaqėsuesit, mė tepėr ata janė caktuar nga profeti Muhamed (savs) me njė urdhėr hyjnore. Rrjedhimisht, njė pyetje logjike pėr ne ėshtė: Si mund tė thuhet pastaj pas gjithė asaj qė Profeti,pėr pik mė te rėndėsishme, domethėnė, gjatė mungesės sė tij tė gjatė (pas vdekjes sė tij) nuk zgjodhi zėvendėsin deri nė Ditėn e Gjykimit? Pėr kėtė qėllim ne do doja tė paraqesim njė hadith tė bukur, tė shprehur nga njė anėtar i Ehlul Bejtit (as) se Pejgamberit Mohammed (savs), dmth Imam Ali al Ridhas (as). 

Imam Ridha (as) e pyeti dijetarin Ibn Rameem : a nuk e caktojė Profeti i Shenjtė (savs) njė zėvendėsues, kur ai u largua nga Medine? 

Ibn Raameen u pėrgjigj: Po, ai pėrcaktojė Aliun. 

Imam Ridha (as) pyeti: Pse Pejgamberi (savs) si tha popullit tė Medinės: "caktoni ju njė nga ju, sepse ju nuk jeni nga ata njerėz qė i pėrshtaten mosbindjes dhe jeni ne rrugė tė gabuar.."

Ibn Daayen u pėrgjigj: Sepse Pejgamberi (savs) kishte frikė se mund tė vije ke mosmarrėveshja dhe konflikte nė mes tė popullit. 

Imam Ridha (as) tha: Ēfarė do tė thotė kjo tashmė, sepse edhe nė qoftė se ka ndonjė problem, kėshtu qė Pejgamberi (savs) ato do ti korrigjonte pas kthimit tij nė Medine?

Ibn Daayen u pėrgjigj: Pa dyshim, vendimi i Profetit (savs), tė pėrcaktojė njė zėvendės (sa ai ėshtė nė udhėtim) pėr veten ishte mė i pėrshtatshėm. 

Imam Ridha (as) tha: Kėshtu ai emėroi dike pėr tė, pėr ta zėvendėsuar atė pas vdekjes sė tij?

Ibn Daayen: Jo. 

Imam Ridha (as): a nuk ishte vdekja e Pejgamberit (savs) mė e rėndėsishme, sa udhėtimi i tij (pėr Medinė)? Udhėtimi i tij (nė Medinė) ishte jetėshkurtėr, por (vdekja e tij), ishte me afat tė gjatė dhe pėr gjithnjė. Pra, si ėshtė ajo se ai ishte i sigurt nė kohėn e vdekjes sė tij, rreth zgjedhjes e njė pėrfaqėsuesit pėr njerėzit, ndėrsa pėr njė udhėtim tė shkurtė, e cila zgjati vetėm disa ditė, ai nuk ishte, edhe pse ai ka pasur mundėsinė pėr t'i korrigjuar mospėrputhjet?  

Burim shiitė: Bihar al Anwar al Majlisi, Vėllimi 23, faqe 75

Kjo ishte vetėm njė shembull, nė lidhje me tė menduarit logjik tė shiitėve, Duke u bazuar nė pėrfaqėsuat tė vėrtetė tė profetit Muhamed (savs).

Autor: Mohamad.A    faqja internetit: Shiat-mohamad.blogspot.com

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v