Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike

Cilin Mehdi – ishaallah vjen sė shpejti – presim?Disa besojnė se kur tė vijė Shpėtimtari i pritur, ai do tė sundojė si njė diktator i drejtė botėn, dhe i mbėshtetur nga fuqitė e jashtėzakonshme tė gjithė tė keqen nga toka ta zhduk dhe Ēdonjėri do tė jeton nė njė lloj mini-parajsė. Por a do tė jetė me tė vėrtetė kėshtu?

Parashikimet e tė priturit Shpėtimtarit nė tė gjitha fetė janė pak a shumė tė ngjashme.

Shpėtimtari vjen pėr tė eliminuar tė keqen dhe pėr tė themeluar shėrimin mbi tokė. Por ēfarė ėshtė ilaēi? Nė Islam, ardhja e Shėlbuesit ėshtė gjithashtu njė pritshmėri e detyrueshme pėr tė kompletuar sistemin hyjnor qė Ai ka krijuar pėr njerėzit. Sepse ēdokush mund tė pretendojnė nė varrin e tij, se njė sistem i perėndishėm me tė gjitha pėrpjekje nuk ishte i mundur! Sė fundi, Pejgamberi (savs) dhe Imam Aliu (as) dėshtuan nė krijimin e njė shoqėrisė ideale. Si munden pastaj kėtė tė krijojnė njerėzit e vegjėl? Ky arsyetim eliminohet sapo do tė vij  Shpėtimtari dhe vėrteton zbatueshmėrinė.

Dėrguari i Zotit (s) dhe Imam Aliu (as) kanė kėrkuar rrugėn mė tė mirė tė mundshme, por njerėzit i kanė braktisur ato. Qė shpėtimi njė ditė do te realizohet nė tokė, askush nuk mund tė arsyetohet. Po kjo ėshtė e mundur! Dhe ēdokush qė sipas jetės sė tij ėshtė pėrpjek, do tė jetė sikur ai tė ishte nė ēadrėn e Shpėtimtari, edhe nė qoftė se ai vdiq mė parė. Por ēka ka ajo me shpėtimin?

Idetė e shumicės dėrrmuese e myslimanėve besojnė se Shėlbuesi - me Jezusin a.s - shfaqen dhe njė kohė tė shkurtėr pas shfaqjes sė tij do tė jetė njė gjakderdhje e pabesueshme pranė fatkeqėsive tjera.  Sepse forcat djallėzore do tė sulmojė atė dhe atė popull qė rrinė afėr tij, do ti mbrojė dhe nė fund do tė jetė fitimtar. Dhe pastaj ai shumė ose mė pak dhunshėm vėrtetėn nė Tokė do tė zbatojė, kėshtu tė paktėn idetė e pashprehura e myslimanėve. Por a ėshtė vėrtetė kėshtu?

A nuk luajnė njė rol nė idetė tė tilla interesat vetjake? A nuk ėshtė e vėrtetė se shumica e myslimanė aktualisht ndjehen "shtypur" dhe shpresojnė se ata Shpėtimtari do ti “ēlirojė”? A nuk ėshtė e vėrtetė se shumė mysliman ndjehen tė paprivilegjuar dhe shpresojnė, me shfaqjen e Shpėtimtarit qė pastaj i pėrkasin "sundimtarėve"?
Disa myslimanė besojnė se ata aktualisht janė tė shtypur, tė dobėt, tė varfėr, dhe sa mė shpejt qė do tė vijė Shpėtimtari ata pastaj do ti takojnė sundimtarėve, tė fortėve, tė pasurve. Por kėto nuk janė Mendime islame. Kėto janė mendimet qė veēanėrisht zakonshėm duken nė qarqet sioniste, tė jenė tė zgjedhur dhe qė kanė superioritetin mbi kombet e tjera, tė cilat duhet tė pėrmbarohen para shfaqjes sė Shpėtimtarit!

Disa myslimanė besojnė se tė gjitha mėkatet e tyre do tė falen shumė ose mė pak nga njėra ditė nė tjetrėn, nė qoftė se ata vetėm bashkohen me Imam Mehdiun sapo tė shfaqet ai, dhe me tė vėrtetė besojnė se ata pavarėsisht se sa mėkatet ata mė parė kanė ngarkuar. Por kėto nuk janė Mendime islame. Kėto janė mendimet qė janė tė zakonshme veēanėrisht ke krishterėt e sotėm qė besojnė nė "marrjen" e mėkateve tė tyre me kryqėzimin e Jezusit. Por Imam Mahdiu (as) nuk do tė vijė kėshtu!

Mėkati mė i madh i Satanit nė Kur'anin e Shenjtė ėshtė se ai vetėn e shikon si diēka "mė i mirė". Ketė mashtrim ai e zhvillon kur ai e ka marrė thirrjen pėr t'i shėrbyer popullit: shėrbejė Perėndisė, me shėrbimin e njerėzve. Satani refuzon. I Dėrguari i Zotit (s), megjithatė, i quajti ata njerėzit si mė tė mirė, cilėt njerėzve tė tjerėve shėrbejnė mė sė miri. Dhe kėshtu kurorėzimi i ēlirimit tė popullit do tė jetė nė shėrbim mbi njerėzit.

Sapo do tė vijė Imam Mahdiu (as), myslimanėt duhen tė ndajnė, si ndan ndihmėtarėt Medinans (Ensarėt). me emigrantėt (Muhajiroun). Ato duhen tė sakrifikojnė shumė, si sakrifikuan myslimanėt nė Bedr, Uhud dhe betejat shumė tė tjera tė mbrojtjes. Ata duhet tė jenė tė gatshėm pėr urie, si ndjekėsit e Profetit nė luginėn e Ebu Talibit. Ata do tė shohin shumė vuajtje dhe duhen ti lehtėsojnė ata. Ata do tė duhen tė punojnė dhe tė sakrifikohen shumė. Dhe nė qoftė se tė gjitha kėto pėrpjekje do tė ēojnė nė rezultatin e dėshiruar, atėherė pasuesit e tij nuk do tė jenė "sundimtar", por ndjehen tė nderuar se atyre u lejua t'i shėrbejnė popullit! Ata do tė jenė ato mė tė pėrkushtuar pėr njerėzit e tjerė. Ata do tė jenė ato mė gjumė mė pak, me punė mė tė shumte, dhe rrezatojnė dritėn e Perėndisė nga zemrat dhe fytyrat e tyre, sepse ata sakrifikuan veten e tyre! Ata nuk do tė lėndojnė edhe njė milingonė, aq shumė ata do tė kanė vėmendjen ndaj krijimit. Shėlbimi i tillė do tė jetė!


Tani le tė mendojnė tė gjithė, a me tė vėrtetė ėshtė tashmė gati pėr shpėtim. Ne jemi nė muajin e Perėndisė tė Ramazanit, i cili ka njė marrėdhėnie tė veēantė me Imam Mehdiun(a). A ne tė vėrtetė duan qė ai (as) tani tė vijė ? A me tė vėrtetė ne duan tė ndajmė, dhe te kemi mė pak se sot, kur ai vjen? A ne tė vėrtetė duam tė flemė mė pak, tė jem mė vigjilent nė tė gjitha aspektet dhe tė ngrėmi mė pak, njė njoftim qė duket i rėndėsishėm nė pikėpamje tė disa praktikave tė agjėrimit tė rreme! A me tė vėrtetė tė gjitha i duam?

Ēdokush vetėm mund tė pėrgjigjet pėr veten e tyre. Por nė qoftė se ai me tė vėrtetė ka gatishmėrinė pėr tė dhėnė gjithēka pėr rrugėn e ēlirimit, atėherė ai ėshtė tashmė i lirė.

Nėse ai ėshtė me tė vėrtetė i gatshėm pėr tė ndarė, pėr tė sakrifikuar, pėr uri dhe pėr tė dhėnė, atėherė ai ėshtė tashmė i lirė. Nėse ai me tė vėrtetė dėshiron tė pėrdorėt dhe pastaj i etur dėshiron qė Shpėtimtari tė vijė, qė ata tė vėrtet tė uritur tė lirohen, dhe jo me sigurimin shėndetėsor tė tij dhe shtetin social nė sfond, atėherė ai ėshtė me tė vėrtetė i lirė, dhe pastaj nuk ka rėndėsi nėse shpėtimtari i pritur vjen nė jetėn e tij apo jo, ai ėshtė njėri nga pasuesit e tij.

Muaji i Ramazanit ėshtė - nė qoftė se ajo operon seriozisht - njė muaj i abdikimit. Nga ky abdikim njerėzit mund tė mėsojnė shumė, sidomos ēlirimi i varėsisė. Duhanpirės mund tė mundohet tė ēlirohet nga pirja e duhanit.

Mbipeshi mund ti shkrijnė disa kile. Gjumashi mund tė pėrpiqet tė kalojė me gjumė mė pak, etj, etj. Dhe ēdo gjė ėshtė projektuar pėr t'u pėrgatitur pėr kthimin e Shpėtimtarit tė pritur. Pasi tė kemi vullnetin pėr tė shėrbyer dhe jo pėr sunduar, ne jemi tė lirė dhe "trashėgojmė" nderin e adhurimit e vėrtetė e cila ėshtė nė bamirėsinė.

Kapitalizmi ėshtė njė ideologji qė inkurajon njerėzit tė dėshirojnė pėr gjithnjė mė shumė nė tokė. Kush tė vėrtetė agjėron, ai ēlirohet nga kjo ideologjie kriminale dhe bėhet njė qytetar i vlefshėm i shoqėrisė sė tij.  

Ishaallah Shpėtimtari paraqitet sė shpejti.

http://www.muslim-markt-forum.de/t409f2-Welchen-Mahdi-moege-er-bald-erscheinen-erwarten-wir.html
pėrktheu Shaban Burri

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v