Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike

Imam Khamene'i, Rruga e sotme tek e vėrteta 

 

Pėr disa muaj E kam ndjekur nė internet (gjithashtu edhe nė Anglisht) diskutimet tė ndryshme mbi Imam Khamene'in, ne disa diskutime janė qasjet shumė tė frytshme dhe disa tė tjerė tėrėsisht mashtruese ēorientuese.

Rėndėsia e Imam Khamene'it si shenjtėrinė e kohės sonė ėshtė njė rėndėsie e madhe qė  sasia e vogėl e ime pak do tė komentojė mbi to, edhe pse papastėrtia nė zemrėn time me largon qe unė tė shkruaj  nė mėnyrė tė rregullt pėr njė person tė shenjtė tė tillė.

 Por unė lidhi me linjat nė vijim shpresėn se disa nga tė fėlliqurit e mija do te pastrohen me anė tė ndėrhyrjes sė shenjtėrisė Imam Khamene'it ne Ditėn e Gjykimit, dhe rreshtat e shkruara mund tė jen tė dobishme pėr vėllezėrit dhe motrat e mia, si dhe per disa vėllezėr dhe motra besimtar jo-mysliman. 

Pasi unė me linjat e hapjes do tė kem ndaluar  vehabitėt dhe shumė ateistėt  nga leximi mė tej, ne vijmė tani nė temėn kryesore:  

Siē ėshtė thėnė nė disa forume qė sinqerisht Imam Khamene'i isht Khorrosani i pritshėm qė do tė vijė nė pėrputhje me traditat  me flamuj tė zezė pėr tė mbėshtetur Shpėtimtarin  Imam Mehdiun (a.f).  Kėtė shprese  unė e kam shprehur mė shumė se njė dekadė mė parė nė njė libėr tė cilėn e kam shkruar ne atė kohė pėr Imam Khamene'in pa e ditur unė nė atė kohė,  se gradualisht mė e dukshme duhet tė bėhet se ēfarė ėshtė aj personalitet madhėshtor cilėn unė kam pėrshkruar.      

Mendimi  pėr Khorrosanin ėshtė njė shpresė! Por mė shumė nuk duhet dhe nuk guxon tė jetė! Sepse nė qoftė se dikush pretendon se Imam Khamene'i pėr shkak tė karaktereve tė shumta qė mund tė njihen prej tij, ishte padyshim Khorrosani, ai indirekt thotė se Imam Mehdiu, ishallah vjen sė shpejti - mund tė paraqitet brenda 2-3 dekadat e ardhshme,  nėse dikush merr njė jetė tė natyrshme e Imam  Khamene'it (e paste jetėn e gjatė, dhe Perėndia e mbrojt atė pėr ne). Por njė deklaratė e tillė nuk guxohet tė ngrihet. Ajo do tė ishte kontradiktore e traditės pėr ardhjen  e 12-it Imam!

Njė, tė vėrtetė i madh, domethėnė se askush tjetėr se Sejjid Nasrullah, ka thėnė njė herė nė njė fjalim nė audiencėn e tij se shumica nė mesin e atyre tė pranishėm do tė dėshmojnė kthimin e pritshėm tė Shpėtimtarit (a).

 Pse ai e bėri kėtė nuk ėshtė e njohur pėr mua. Unė nuk e di kush i dha atij autoritetin pėr kėtė deklaratė, dhe unė nuk e di pse ai nė atė vend, nė atė kohė at e tha njerėzve.

Unė e di qė njė personalitet i madh si Sejjid Nasrullah nuk bėnė diēka tė pamatur, por mė shumė unė nuk muaj tė shkruaj pėr kėtė ceshtje, dhe kjo nuk do tė ndikojė nė gjykimin tim lidhur me Imam Khamene'in.

Po, unė pranoj nė mėnyrė tė hapur dhe krejt sinqerisht, unė kam shpresė tė madhe se ai ėshtė Khorrosani, por unė se di  me siguri se ėshtė dhe kurrė nuk do tė thojė njė gjė tė tillė, deri skam vėrtetim jashtė ēdo dyshimi.

Ka edhe shumė tė folura (dhe shkrime) tė mrekullive, cilėt i krynė Imami Khamene'i, nė lidhje me aftėsinė e tij pėr Bi-lokalisatione, pra me kjen nė dy vende nė tė njėjtėn kohė, mbi njohuri shumė tė fshehtė qė ai ka, etj, etj. Unė vetė tė paktėn njė herė nė mėnyrė tė indirekte - pa mundėsinė mė tė vogėl tė dyshimit – isha dėshmitarė tė njė prej kėtyre aftėsive.

Por ēfarė ndryshon nė qoftė se ai nuk ka ato aftėsi? A duhemi ti diskutojmė pėr ketė? Apo mos kemi nevojė pėr tė pyetur a guxojmė tė diskutojmė gjėra tė tilla rreth tij? Ēfarė duhet ai tė pėrgjigjet? A duhet tė pėrgjigjet: "Po ju lejoj pėr tė diskutuar mrekulli time?" Apo duhet pretendojnė: "Po, unė kam aftėsi tė tilla?" A nuk do tė ishte kjo absurde?

Nėse e pyet njė pyetje, atėherė pyetja vetėm ka kuptim nėse te pyeturit ėshtė dhėnė njė mundėsi pėr t'u pėrgjigjur lirisht. Nėse pėr shembull ju njė njeri jashtėzakonisht te shenjtė pyetni a ėshtė i shenjtė, ēfarė ai duhet tė pėrgjigjet? Ai duhet tė pėrgjigjet: "Po unė jam i shenjtė"? Nėse shtrohen kėto pyetje duhet tė merret parasysh se ēfarė janė mundėsitė e pėrgjigjeve dhe ēfarė mund tė jenė synimet pas njė pyetje tė tillė. Sepse nėse ai do tė pėrgjigjet: "Po, unė jam i shenjtė", atėherė ai nuk mund tė jetė i shenjt.

Nese ai pėrgjigjet negativ, atėherė mohimi mundet te keqpėrdoret nė mėnyrė qė tė dyshohet shenjtėria e tij. Pra, njė pyetje qė vetėm ēon nė dobėsimin e shenjtėrisė te pyeturit nuk ėshtė e dobishme.

Padyshim, se njėri ose tjetri tė rinjve kanė shkuar jashtė bordit nė entuziazmin dhe dashurinė pėr Imam Khamene'in! Padyshim, teprime nė kėtė drejtim janė tė dėmshme dhe mund tė ēojnė nė keqkuptime tė mėdha dhe paqartėsia. Por ata si teprojnė janė mė sė shumti njė vėlla apo motėr e re rinore, te cilėve mundet me butėsi tė ndihmohet me referenca shumė mė tepėr se sa me  ndalimet,  cilėt mendoj ai se mujti mi lexuar e mi kuptuar. Por pėrsėri  tė Imam Khamene'i. Kush apo ēfarė ėshtė ai  pėr mua? Pėr mua ai ėshtė "shenjtėria e kohės sonė." Ai ėshtė Imami i kohės sonė! Kjo ėshtė njė deklaratė ekstrem e rėndėsishme, sepse ka nė mesin e sunive dhe shiitėve (dmth. pothuajse tė gjithė myslimanėt) traditė pa dyshim e Profetit Muhamed (savs): "Kush Imami i kohės sė tij (deri nė vdekjen e tij) ( Imamin) nuk e njeh (edhe pse kishte aftėsinė dhe mundėsinė pėr ta bėrė kėtė), vdes vdekjen e xhahilijes. "xhahilija quhet" periudha e injorancės, cila kuptohet si koha e para Islamit nė Arabi.

 Edhe atėherė kishte monoteistė, por ata ende nuk kanė muajt tė arrijė nivelin, qė me shpalljen e Profetit Muhamed (savs) gjeti pėrmbushjen! Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme tė theksohet.

Kush ėshtė Imami i kohės sė tij, shenjtėria e kohės sė tij, personi mė i rėndėsishėm i kohės sė tij nė rrugėn e All-llahu nuk e njeh ose nuk dėshiron ta pranonė, edhe pse ai kishte aftėsinė dhe mundėsinė, ai ekstrem humb shumė! Tėr Islamin e tij, lutjet e tija, agjėrimin e tij, pelegrinazhin e tij, tė gjitha pėrpjekjet e tij dhe pėrpjekjet nė emėr tė Perėndisė nuk mund tė arrijnė nivelin qė kishte arritur me Imamin! Unė sėrish theksoj, se kjo ėshtė traditė e vlefshme pėr tė gjithė myslimanėt dhe jashtėzakonisht e rėndėsishme pėr jetėn fetare.

Thėniet e disa shiitėve, Imami 12 ėshtė Imam i kohės, dhe kjo ėshtė e mjaftueshme pėr tė dit ėshtė njė vetė-mashtrim i madh!

Se Imami 12 ėshtė shumicės myslimanėve pa i arritshėm nisej si Profeti (savs). Dhe sė fundi, edhe Profeti (savs) ėshtė "i pranishėm" nė ēdo bisedė mes dy myslimanėve mbi atė!

Pastaj mund tė thohėt e njėjta gjė, Profeti (savs) ishte Imam i kohės. Cili mysliman do tė dyshojnė se Profetit (savs) ėshtė imami i tė gjithė imamėve? Pėr ata qė vėrtetė kanė kontakt tė drejtpėrdrejtė me Imamin e 12, ky tekst nuk ėshtė shkruar.

Pėr pjesėn tjetėr qė ata duhet tė zgjedhin njė Imam se kohės nė dispozicion tė tyre, dhe ishte ai babai i tyre (sepse ata janė tė vegjėl dhe nė gjendje pėr tė zgjedhur matej).   

Siē u bere e qartė - nuk ėshtė gjė e vogėl tė dėshtojnė tė njohin Imamin e kohės sė vet!

Jeta politike, shoqėrore, ekonomike dhe sidomos jeta adhuruese e Imam Khamene'it nuk lė asnjė dyshim nė mendjen time se ai ėshtė shenjtėria e kohės sonė, ashtu siē ishte mė parė, Imam Khomeini. 

Njė katolik, ne botė i famshėm Ernesto Cardenal nga Nikaragua kishte kuptuar nė atė kohė, se Imam Homeini ishte shenjtėria e kohės se ti, dhe publikisht e ka than nė kėtė mėnyrė. Shumė myslimanė, madje duke pėrfshirė edhe shiitėt nuk e kanė bėrė (ndėrsa disa sunitėt e kan dashur atė!)! Ēfarė botė e shtrembėruar, cila na kujton pėr Kerbelanė! Ēdo ditė ėshtė Ashura ...

----
Por cilat janė kriteret qė unė kėshtu i vendosur publikojė kėtė deklaratė kėtu.  

Standardet e Islamit nuk janė sekrete. Cili musliman ėshtė tere botes myslimane, nė tė vėrtetė gjithė botes dhe njerėzimit, mė i dobishėm? Kush ilustron me shembull si nė jetėn private ashtu dhe nė jetėn e tij publike jetėn e Ahlul Bait-?

Kush ėshtė duke folur nė mėnyrė qė vetėm tingujt e zėrit tė tij e shprehin tė vėrtetėn e Islamit dhe me karizmėn e fytyrės sė tij reflekton dritėn e sė vėrtetės?

Cili person nderohet nga njerėzit mė tė mėdhenj nė botė mė shumė dhe kush urrehet nga fuqitė satanike mė shumė ? Kush qėndron pėr tė varfėrit dhe tė pambrojturit, dhe kush kundėrshtohet  nga te pasurit dhe te fuqishmit me tė gjitha mjetet? 

Kush drejton shtetin e parė dhe deri tani i vetėm tesh 1.400 vjet, te cilit si pas kushtetutės kreu ėshtė i shumėpritur shpėtimtari, Imami i 12? Vetėm fakti se jetojmė nė njė kohė tė tillė tė veēantė  pėr tė dėshmuar kėtė ėshtė njė mėshirė e madhe qė kemi. Si mund mos te shohim kėtė? Ne duhet tė jemi pėrjetėsisht falėnderues!

Ndjej, megjithatė, rezistencėn e brendshme nė shpirtrat e shumė turqve, nė shumė shpirtra Irakian, Afganistanasve apo libanezėve etj. shpirtra .. Pse duhet shenjtėria e kohės sonė me kjen njė iranian? Dhe pse duhet njė parlament ekspertėsh nga Irani tė votojnė pėr tė? Ēka nėse nė njė vend tjetėr nė botė ėshtė njė person "me i mirė"? 

Ēfarė lloj mendimesh janė kėto? Ēfarė burgjet e brendshme tė ēojnė tė mendime tė tilla absurde, ku dritėn nė tė cilėn ne tani jetojmė, kėshtu mundohen tė errėsojnė?  

Sigurisht, zgjedhjet ndodhin nė Iran, sepse Irani ėshtė vendi i vetėm nė tokė qė ka Shpėtimtarin kreun e shtetit si pas kushtetute! Si mund njė vend nė tė cilin kjo kėrkesė e thjeshtė nuk ėshtė plotėsuar, mu mbajt njė zgjedhje e arsyeshme e pėrfaqėsuesit e tė Imamit 12?

Dhe ēfarė janė kėto burgje nacionaliste? A nuk ėshtė Imami Khamene'i Sejjid dhe kėshtu pasardhės i Profetit (savs)? Atėherė a nuk mundet tė konsiderohet ai si emigrantė me origjinė arabe?

Pse ai duhet tė diskualifikohet pėr at sy se ai jeton nė Iran dhe ėshtė iranian? Dhe nė qoftė se diku ėshtė dikush qė me tė vėrtetė duhet tė jetė mė i mirė, ai atė do ta tregon ne menyr se ai Imamin, i cili nė lirinė e vėrtetė tė njė shteti sovran mund tė shėrbejnė myslimaneve, me gjithė zemrėn tė gjitha fjalėt dhe veprat e tij e mbėshtet.

Ai do tė ishte "mė i madh" se disa ashtuquajturit Ajatollaha tė madhej, i cili shenjtėrinė e kohės sonė e lajnė ne balte.

Tė tjerė “grand-ayatollahėt” - pa marrė parasysh sa tė mėdha ato janė - jetojnė nė kushte jashtėzakonisht tė vėshtira, nganjėherė nėn pushtimin Amerikan dhe nė rrezik pėr jetėn ndjekėsit e tyre. Njerėz tė tillė nuk mund tė vendosin tė lirė si at mund tė bene Imam Khamene'i. Nuk na takon neve, qė tė tė diskualifikojmė disa njerėz tė mėdha, por ato nuk janė tani nė njė pozicion pėr tė mbajtur pozicionin cilėn e ka Imam Khamene'i.  

Por tė gjithė turqit, arabėt, irakianėt, libanezet, afganėt, dhe pasuesit e tjerė tė Ehli-ul-Beitit, munden njė herė dhe pėr tė gjithmonė ta hekėn shpresėn (Perėndi me falė shprehjen time dramatik): Nuk do tė ketė Republika Islamike te dytė!  

Nėse njė shtet islamik ėshtė i vėrtetė, atėherė nuk mund tė ketė njė Imam-paralel, dhe pa Imam, nuk ka shtet islamik!

Nuk mund dhe nuk do tė ketė kurrė dy shenjtėria te barabartė e kohės sė bashku.

Kjo ėshtė njė parim themelor i ideologjisė sė Ehlul-Beitit! Nuk do tė ketė njė Republik Islamike e vėrtetė e Irakut, nuk mund tė ketė.

 Nėse njė ditė, irakianėt do tė lirojnė veten e tyre nga trashėgimia vjetėr e Kufes inshaallah dhe nga trashėgimtarja e re e nė njė luftės 9-vjeēare kundėr shenjtėrinė e ish kohės, Imam Khomeinit, atėherė ata inshaallah do tė zhvillohen nė drejtimin e njė Shtetit islamik dhe tėrėsisht do tė lirohen nga SHBA-ja!

Por ky do tė jetė njė shtet i cili do te bashkėngjitet  Republikės Islamike tė Iranit. Shteti i ri atėherė ndoshta do te gjuhet Republika Islamike e Iranit dhe Irakut, apo tė ngjashme, por nuk do tė ketė shtet paralel cili ėshtė i vėrtetė, nuk ka Imam tjetėr! Nuk mund tė ketė dy shtete paralele tė vėrteta, dy imame-paralele te vėrtetė nė njė epokė tė internetit dhe transmetimit e deklaratave pėr tren te syrit.

Dhe ēdo mysliman qė mė parė do tė donte njė imam nga "komb" i tij duhet tė dini se ai ėshtė nė rrugėn e gabuar, sepse ideologjia Ademit-dhe-Havas- e Islamit nuk njeh kufij kombėtarė! Nuk do tė ketė Sulltanat te ri i turqve apo iluzione tė tjera! 

Por ka, pavarėsisht tė gjitha provat e vetme e treguar kėtu, rezistencė e brendshme ende nė mesin e disa pasuset e Ehlul-Bejtit ndaj  Imam Khamene'it (pėr ēfarėdo arsye?).

Atyre duhet tė thuhet se ata pastaj duhen tė vendosėn pėr njė person tjetėr tė cilėve i takojnė tė gjitha aspektet e diskutuara kėtu. Thjesht me thėnė se  p.sh. keni njė tjetėr Marxha  nuk ishte e mjaftueshme. Ndevoj ėshtė shenjtėria e kohės. 

 Imam Khamene'i pėr mua ėshtė njė anėtar i lidhjes se zinxhirit tė Zoti, i cili shtrihet vetėm nėpėrmjet tij deri ke unė dhe kohėn time. Imam Khamene'i pėr mua ėshtė pasqyra e kriterit dalluese (Furkan) dallimi mes tė vėrtetės dhe tė pavėrtetės.

Pėr mua ai ėshtė qasje nė mirėnjohje ndaj tė Plotfuqishmit, ai ma para-jeton dhe ėshtė shembull pėr mua, pa tė cilin unė as suren e parė e Kuranit tė Shenjtė ose pjesė tė tjera nuk muaj mi lexuar ekspresiv apo ti kuptoj.

Ai ėshtė udhėheqės i namazit, me tė unė mė mirė mund tė mėsoj lutjen e Profetit (savs). Ai ėshtė me i devotshmi qė na mėson guximin dhe paluhatshmėrinė e Pejgamberit (savs) dhe Ehlul-bejtit te tij. Ai ėshtė drita e hėnės qė ėshtė ndriēuar nga burimi i dritės se diellit e cila ėshtė drejtuar nė ajetin 2:186 direkt me: 

" Dhe kur tė tė pyesin robėrit e mi pėr Mua, Unė jam me tė vėrtetė afėr, i pėrgjigjem lutjes sė lutėsit kur mė lutet. Prandaj le tė kėrkojnė pėrgjigje prej meje dhe le tė mė besojnė Mua, pėr tė qenė nė rrugė tė drejtė.

Ai ėshtė njė nga pėrgjigjet e kėsaj thirrjeje pėr ne! Pa shenjtėrinė e kohės sonė ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė arritur drejtėsinė.

Ende mbet pyetja se si tė gjitha kėto aspekte mund tė ndikojė ne njė besimtar jo-myslimanė.

E pra, vlen dhe pėr ta mi njoh shenjtėrinė e kohės, pėrfaqėsuesin e vėrtetė se Musait (as), pėrfaqėsuesin e vėrtetė se Isait (as), personin i cili nė punė ėshtė me i afėrt tė kėtyre idealeve.

Do tė ishte arrogantė-si, nga njerėzit tė cilėt ende nuk e njohin Imam Khamene'i nė bazėn e njė tekstit tė presim diēka.

Por tė paktėn unė mund tė them lutjen, mi studiuar tekstet e tij, tė cilat janė tė bollshme tani edhe nė gjuhėn shqipe te pėrkthyer, apo pėr tė dėgjuar fjalimet e tija, e cila me titra shqipe gjinden tani edhe nė internet. Dhe kjo vlen sigurisht edhe mė shumė pėr pasuesit e tij, tė cilėt duhet tė thithim ēdo fjalė tė tij.

Nė fund, njė fjalė pėr ata qė e njohin historinė e Islamit: Imam Khamene'i pėr mua ėshtė Muslim Ibn Aqil i kohės jonė. Dhe qėllimi im mė i thellė  mos i pėrkas Kufiteve se kohės tonė, sepse unė i dėshiroj me gjithė zemėr vetvetes qė Imam Huseini (as) i kohės jonė si  ne e ftojmė ēdo ditė nė lutjet tona te vijnė sė shpejti.

Kush dorėzon Muslim Ibn Aqilin, do tė ndjen turpin e jetės sė tij pėrgjithmonė. Por kush ėshtė pran tij - pa marrė parasysh sa vėshtirė rrethanat janė  - do tė jetė nė mesin e fituesve e tė dy botėve, pavarėsisht nėse ai e dėshmon ardhjen e Shpėtimtarit apo jo.

Dhe nė qoftė se pakesija e ime njė ditė nėn presionin e madh tė tokės mbi mua nė stresin ekstrem tė marrjes nė pyetje nga Nakiri dhe Munkiri a.s  dhe laku (kurth i litarit) i mėkateve tė mia rreth qafės sime emrat e Ahlul Bait-nuk muaj ti rreshtoj, atėherė tė paktėn unė shpresoj se, me anė tė ndėrmjetėsimit e Imamit se kohės, emrin i tė cilit unė do te kujtohem Inshaallah, atėherė qafėn nga kurtha e litarit mi nxjerr. 

Teksti Original: http://www.muslim-markt-forum.de/t238f2-Der-heutige-Weg-zur-Wahrheit-fuehrt-ueber-Imam-Chamene-i.html

perkthyer nga Shaban Burri

 

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v