Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike

Revolucioni islamik duhet tė mar nje tjeter hap nė kultur

 

Janė nė historinė e Islamit, disa fakte tė padiskutueshme - edhe pse ata janė tė pranuar nga tė gjithė muslimanėt - ende duket e paimagjinueshme. Si mundi ajo tė ndodhė? 

Si mund tė ishte qė njė ushtri e dhjetėra mijėra muslimanėve, duke pėrfshirė shumė si e kishin pare Pejgamberin (savs) nė anėn e pallatit e pasurisė dhe tė mbeturinave tė kalifit Muavis l.a te veprojnė kundėr komandantit se besimtarėve imam  Aliut a.s dhe tė marrin pjesė nė betejė nė mėnyrė qė ne fund tė vrasin nė dhjetėra mijėra musliman? Si mund tė jetė qė nė fund i njohur tė gjithė musliman nė devotshmėrinė e tij dhe nė mėshirėn e tij tė njohur Imam Aliu (as) kishte mbėshtetėsit mė pak nė mesin e muslimanėve se i njohur pėr pirje e tij dhe brutalitetin Muavia l.a?

Si mund tė ndodhi se nipi i Profetit s.a.v.s  Imam Hasani (as) u la nė mėnyrė patetike nga tė gjithė muslimanėve nė baltė, kėshtu si ai ishte i detyruar pėr tė mbrojtur Islamin nė njė marrėveshje tė armėpushimit me Muavin l.a, njė marrėveshje tė cilit pėrmbajtja kishte qelimin e vetėm tė tregon tė gjithė muslimanėve dhe pėr gjitha  kohėrat karakterin penal se  Muavis l.a. Nė atė marrėveshje u shkrua gjithashtu qė pasuesin Muavija l.a nuk guxon tė pėrcaktojė kalifin.

Ai e bėri atė  dhe e solli djalin e tij Jezid kriminelin l.a nė pushtet. Si mundet qė jo edhe 50 vjet pas Profeti (s.a.v.s) praktikisht gjithė ushtria e Islamit, me mė shumė se 30.000 trupa tė - besoni ose jo - mė pak se 100 njerėzve i dolėn nė fushėbetejė, duke pėrfshirė gratė, fėmijėt, tė moshuarit dhe tė sėmurėt, shenjtė e Islamit cilet ishin nga familja e Profetit s.a.v.s, tė udhėhequr nga nipi i Profetit s.a.v.s Imam Husaini a.s, tė kryen masakra, tė cilit ende sot duhen muslimanet ti pėrkujtojnė?

Si e gjithė ajo ishte e mundur? Si mund si njerėzit qė Pejgamberin (savs) me sytė e tyre e kishin pa, dhe familjen adhuruese se Profetit s.a.v.s  ne at kohe nė anėn e kapitalistėve dhe ish-imperialisteve dhe tiraneve u rreshtuan, qė jetojshin nė pallatet e tyre nė ekstravagancė ekstravagante. Si ėshtė e mundur qė njerėzit bėhen tė llojit tė kafshėve, madje edhe mė keq se kafshėt, dhe inkurajohen nė gjakatarė pėrbindėsha  dhe tė tjerėt mbushen me gėzim?

Nė atė kohė, Imam Husaini (as) njė nga pėrfaqėsuesit e ti -  njė person i respektuar i familjes sė Profetit dhe kushėriri i Imam Husainit (as) i quajtur Muslim ibn Akil - u dėrguar nė qytet, ai shkojė pėr shkak se njerėzit e kishin ftuar atė. Spiunėt e tiranisė e zbuluan shenjtorin, e sollėn pėr tė pare gjithė popullsia nė njė kulm e njė shtepis dhe e hodhėn poshtė nga atje. Nuk kishte pak rezistencė ndaj tiranisė! Nė cilin ligj islam, ėshtė njė dėnim qė ėshtė pėr tė hedhur nga njė ndėrtese? A mos dinte populli atėherė pėr krim? Po ata e dinin kėtė, por ata kanė heshtur! 

Njė video po qarkullon nė internet nga Siria. Mercenarė tė botės perėndimore, nė Siri janė duke kryer njė tmerr si asnjė tjetėr, ne njė zyrė postare - po, ju keni lexuar mir: njė zyrė postare - sulmuan dhe kapėn zyrtarėt postare, me akuzė sepse ata po punojnė pėr Asadin, postierit tė thjeshtė nė njė zyrė postare se Sirisė. Tė burgosurit punėtor postar u sollėn nė kulm se ndėrtesės shumėkatėsh dhe i rrėzua poshtė nga atje. Njė mase popullit tuj shikuar shpėrthimet e turpeve vdekjeprurės  ne toke nė klithma gėzimit percolen krimet! Video ishte aq mizor dhe e paimagjinueshme qė unė fillimisht menduan se ėshtė njė propagandė. Njerėzit nuk mund tė jenė aq mizore! Ju nuk mund ti hedhin poshtė nė emėr tė Islamit punėtoret postare nga njė ndėrtesė? Kjo nuk ėshtė e mundur, madje edhe Salafistet ma te kqij nuk mund ta bėjnė kėtė! Por u kristalizuar dhe u vėrtetuar autenticiteti i videos. Jo vetėm se video ishte e vėrtetė, e ashtuquajtura opozita, e mbėshtetur nga e gjithė bota Perėndimore, e pranoj  veprimin dhe ne internet tregojnė gėzimin e tyre. Cili "Islam" lejon krime tė tilla? 

http://www.youtube.com/watch?v=fzOfk3cdXl4&feature=channel&list=UL

Nė tė gjithė kėtė errėsirė te pėrhapur, megjithatė ka njė shpresė dhe njė dritė pėr tė fshirė tė gjithė kėtė errėsirėn - me vullnetin e Zotit! Nė Republikėn Islamike tė Iranit njė brez ėshtė rritur se shenjtėrinė e kohės nuk do ta lajnė vetėm. Mjafton tė shikohet shkurt ne fillim tė njė video nė tė cilėn muslimanėt e mbushur me dashuri kendojne njė kėngė: 

http://www.youtube.com/watch?v=gGqFserL9I4&feature=related 

Pėr ata qė nuk e kuptojnė se ēfarė kėndohet nga kėngėtarėt, ato nuk jane si njerėzit e Kufes, e vėnė nė dukje se qyteti i Kufas ėshtė simbol i atyre qė dikur Imam Alin a.s, Imam Hasanin (as) dhe Imam Husainin (as) i lane nė baltė.

Drita e shenjtėrisė sė kohės sonė na shoqėron dhe nė ditėt e fundit tė kėtij muaji tė shenjtė tė Perėndisė. Lum ata qė e kanė pėrdorur atė nė mėnyrė qė tė pastrojė veten nė mėnyrė qė tė jenė gjithmonė nė anėn e te dobėsuarave te varfėrve te zhvendosurve dhe tė shtypurve. Por, sa tė varfėr janė ata qė kanė agjėruar njė muaj, dhe ende qėndrojnė nė anėn e shtypėsit. Ata nuk kanė marrė asgjė, perverse urie dhe etje! Muaji i shenjtė i Ramazanit filloi me shenjtėrinė e kohės sonė sė bashku dhe do tė pėrfundojė me tė.

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v