Takim javor me leksion nė gjuhė gjermane:
Ēdo hėnė18:45-20:00 nė Schilfweg 53
27751 Delmenhorst, pastaj rimė
qetė-sė bashku

 

Sherbime &Servis
Hyrja nė Islam

        Abdesti
       
Namazi
       
artikuj tė Shkurt
Biblioteka e Ahl-ul-Baytit
Kalendari Islamik

Kengė Islamike

Historia

Software Islamike
Prodhime Ruges Islamike
Dita-e Al'Qudsit
Kontakt 
Impressum
Enzyklopedia Islamike
Me emrin e All-llahut

E pėr ata qė u mbytėn nė rrugėn e All-llahut mos thoni: “Janė tė vdekur”, Jo, ata janė tė gjallė, por ju nuk kuptoni. 2:154 

                                  Vullneti i fundit i Ali ibn Ebu Talibit (a.s)
 

Vullneti i Imam Ali’s (a.s) i fundit pėr bijtė e tij Imam Hasanin (as) dhe Imam Husejnin (as)pas pėrpjekjes pėr jetėn e tij nga njė goditje me thikė nga Ibn Muljam(la.):

• Kėshilla ime pėr ju ėshtė qė tė jeni tė vetėdijshėm pėr Allahun dhe tė palėkundur nė fenė tuaj.Tė mos jeni tė etur pėr botėn, dhe mos tė jeni tė mashtruar nga ajo. Mos tė mungon asgjė ēka nuk arriti nė tė. Shpallni tė vėrtetėn; punoni pėr botėn e ardhshme. Kundėrshtojeni shtypėsin dhe mbėshteteni tė shtypurit.

·  Ju kėshilloj, dhe tė gjithė fėmijėt e mi, tė afėrmit e mi, dhe kushdo qė e merr kėtė mesazh, tė jetė i vetėdijshėm pėr Allahun, pėr tė hequr dallimet tuaja, dhe pėr tė forcuar lidhjet tuaja. Kam dėgjuar gjyshin tuaj, paqja qoftė mbi tė, tuaj thanė:" Harmonizimi i dallimeve tona ėshtė mė i denjė se tė gjitha lutjet dhe tė gjitha agjėrimet.

·  Ki frikė All-llahun nė ēėshtjet lidhur me jetimėt. Tė marrėsh pjesė nė ushqimin e tyre dhe tė mos harrojshė interesat e tyre nė mesin e juaj.

·  Kinie frikė Allahun nė marrėdhėniet tuaja me fqinjėt tuaj. Profeti juaj shpesh rekomandoi ato pėr ju, aq shumė sa qė ne menduam se ai do t'u japė atyre njė pjesė nė trashėgiminė.

·  Mbeteni tė bashkėngjitur me Kuranin. Askush nuk duhet tė tejkaloj ju nė pėrqendrimin nė atė, ose nė mė shumė sinqeritet nė zbatimin e tij.

·   Ki frikė Allahun nė lidhje me lutjet tuaja. Ajo ėshtė shtylla e fesė tuaj.

·  Kinie frikė Allahun nė lidhje me shtėpinė e tij mos e braktisin atė pėr aq kohė sa ju jetoni. Ajo ėshtė qė ju duhet tė bėni qė ju mos tė braktiseni dinjitetin tuaj.

·  Qėndroni nė xhihad nė rrugėn e All-llahut, me paratė tuaja, shpirtrat tuaj, dhe gjuhėt e juaja.

·  Mbani komunikimin dhe shkėmbimin e mendimit mes jush. Kini kujdes nga pėrēarjes dhe armiqėsisė. Mos u tėrhiqeni nga promovimi i veprave tė mira dhe duke kėshilluar kundėr atyre tė kėqijave. Nėse ju nuk e bėni atė, mė tė keq midis jush do tė jenė udhėheqėsit tuaj, dhe do tė ju thėrrasė All-llahut pa pėrgjigje.

·0 Fėmijėt e Abdul Mutalibit! Mos derdheni gjakun e muslimanėve nėn flamurin: Imami ėshtė vrarė! Vetėm vrasėsi duhet tė dėnohen me vdekje.

·  Nėse unė vdes pėr kėtė thikė tė tij, vrisni ate me njė goditje tė ngjashme. Mos e gjymtoni atė! Unė kam dėgjuar Pejgamberin paqja qoftė mbi tė, tuj thanė: " Mos gjymtoni edhe as njė qen tė tėrbuar."

Ngushėllime nga thellėsia e zemrės sonė pėr tė gjithė miqtė tanė tė dashur sidomos ata qė janė duke pėrkujtuar martirizimin e Imam Aliut (AS)!
Islamic Research and Information Center (IRIC)

Website: http://www.iric.org

Edhe nė gjuha tjera

 Ju lutemi na lidhni nė lutjet e juaja Rruga Islamike mbėshtetet nga:        
 

Ndisni E-Mail me pyetje apo Kommente pėr kėt Faqe: webmaster@alb-islam.de
Copyright © 1999-2011 Rruga Islamike e.v